Kam nekęsti rutinos, jei ji – greičiausias raktas į sėkmę?

2021 m. lapkričio 30 d.

Kam nekęsti rutinos, jei ji – greičiausias raktas į sėkmę?
Kam nekęsti rutinos, jei ji – greičiausias raktas į sėkmę?
Kam nekęsti rutinos, jei ji – greičiausias raktas į sėkmę?
Kam nekęsti rutinos, jei ji – greičiausias raktas į sėkmę?
Kam nekęsti rutinos, jei ji – greičiausias raktas į sėkmę?

Rutina dažnai yra prilyginama nuobodžiai kasdienybei, žmonės neretai stengiasi nuo jos pabėgti, tačiau, tuo pačiu metu, daug sėkmingų žmonių griežtą rutiną įvardija kaip vieną iš savo sėkmės recepto slaptųjų ingredientų. Verčia susimąstyti – ar tikrai rutina yra toks blogas dalykas?

Panagrinėkim. Pagal dabartinį lietuvių kalbos žodyną, rutina yra tik „ilgą laiką nekintantys įpročiai”, o ar ilgalaikiai įpročiai yra blogai? Turbūt, kad ne. Ilgalaikiai įpročiai leidžia ne tik išlaikyti pastovius rezultatus, tačiau ir juos gerinti. Tai yra ypač svarbu turint aiškius tikslus ir dirbant dėl jų.

Rutinos neturėjimo padariniai

 • Stresas. Rutinos nebuvimas lemia nuolatinį nerimą galvojant „kada aš viską padarysiu?”

 • Nekokybiškas miegas. Be kasdienės rutinos gali susidurti su vakarykščių darbų sąrašu. Jei visada atsilieki nuo to, ką turėjai padaryti prieš dieną, greičiausiai taip pat nemiegi ir nerimauji dėl to, ko nepadarei.

 • Prasta mityba. Nesveika mityba (pavyzdžiui, daug greito maisto) tampa norma, jei nesusiplanavai laiko apsipirkti ir gaminti.

 • Laiko trūkumas. Dažnai gali pritrūkti laiko darbus atlikti iki galo, nes nėra laikomasi jokio tvarkaraščio.

Utopinė rutina

Aktoriaus Mark Wahlberg kasdiene rutina atrodo taip:

2:30 atsikėlimas
2:45 malda
3:15 pusryčiai
3:40-5:15 treniruotė #1
5:30 maistas atsigavimui po treniruotės
6:00 dušas
7:30 golfas
8:00 užkandžiai
9:30 krioterapija
10:30 užkandžiai
11:00 laikas šeimai/susitikimai/darbo skambučiai
13:00 pietūs
14:00 susitikimai/darbo skambučiai
15:00 vaikų paėmimas iš mokyklos
15:30 užkandžiai
16:00 treniruotė #2
17:00 dušas
17:30 vakarienė/laikas šeimai
19:30 miegas

Crazy!

Rutinos nauda

 • Gera dienos pradžia. Ženkliai geriau pradėti dieną turint aiškų planą, negu šokinėjant nuo vieno darbo prie kito. Taip sutaupysi energijos ir nenuvarginsi smegenų iš pat ankstyvo ryto.

 • Kokybiškas miegas. Tvarkingas miego režimas padės visavertiškai pailsėti nakties metu. Kasdien einant miegoti ir keliantis tuo pat metu bus lengviau ir užmigti vakare, ir prasibudinti ryte.

 • Atsiras daugiau laiko. Pradėjęs laikytis rutinos pastebėsi, kaip turi vis daugiau laisvo laiko, kurį galėsi skirti sau arba savo artimiesiems. Taip yra dėl to, nes laikydamasis rutinos pradėsi mažiau atidėlioti darbus ir visada žinosi, ką ir kada turi atlikti.

 • Žemesnis streso lygis. Turėdamas aiškų planą jausiesi labiau kontroliuojantis savo dieną. Būsi iš anksto priėmęs daug sprendimų ir turėsi daugiau laiko poilsiui.

Ar rutina netrukdo kūrybai?

Dauguma žymiausių pasaulio menininkų turėjo daug dirbti, kad sukurtų žymiausius savo šedevrus. Kiekviena meno sritis reikalauja daug įdirbio, patirties, pamokų. Rutinos laikymasis, pasišventimas reguliariai užsiimti savo amatu padės nuolatos tobulėti. Akivaizdu, kad norint, pavyzdžiui, tapti rašytoju, greičiau juo tapsi kasdien parašydamas bent po 200 žodžių, negu rašydamas tik tada, kai ateina įkvėpimas. Rutina, šiuo atveju, padeda išsiugdyti įprotį rašyti kasdien ir atėjus laikui dirbti, smegenys ne tik nesipriešina, bet ir ieško naujų idėjų.

Kaip susikurti savo rutiną? (ir jos laikytis)

 • Nuspręsk kas turi sudaryti tavo rutiną. Galbūt nori daugiau sportuoti? Skaityti? Gaminti?

 • Nusistatyk mažus tikslus. Didelį tikslą išsiskaidyk į mažesnius. Nori pradėti sveikiau valgyti? Pradėk keisdamas po vieną dalyką kasdien, ne viską iš karto.

 • Laikykikis pastovumo. Jeigu, pavyzdžiui, nori kasdien skirti po pusę valandos pasivaikščiojimui, stenkis tai daryti panašiu laiku kasdien.

 • Susirask bendraminčių! Tyrimai rodo, kad norint pradėti sportuoti, lengviau bus susiradus draugą, kuris eis kartu. Tokiu būdu nepritrūks motyvacijos ir bus ženkliai smagiau!

 • Apdovanok save. Pavyzdžiui, kasdien sėkmingai įvykdžius visus rutinos darbus, leisk sau pažiūrėti kelias serijas mėgstamo serialo ar suvalgyk gabaliuką mėgstamiausio torto! Taip rutinos laikytis pasidarys dar paprasčiau, nes smegenys norės būti apdovanotos.

Apibendrinant

Rutina padeda kontroliuoti gyvenimą, tačiau visi esame skirtingi. Ne visiems reikia pilnai suplanuotos dienos, kad būtume efektyviausi. Vienas dalykas aiškus – nepabandęs nesužinosi, todėl turime patarimą:

Ištestuok savo dienotvarkę. Kaip jautiesi po 14 dienų? Kaip po 30 dienų? Ar spėji viską atlikti taip, kaip suplanavai? Ar dienotvarkė nekelia streso? Galbūt pastebėsi, kad ne viskas veikia taip gerai, kaip tikėjaisi, todėl atlik pakeitimus, kad surastum savo aukso viduriuką ir jaustumeisi geriau.

 

Prisimink, susidaryti dienotvarkę yra lengvoji užduotis, žymiai sunkiau jos laikytis. Geriausia tai, jog kai rasi sau tinkamiausią dienotvarkę ir laikysiesi jos 30 dienų, tai taps tavo įpročiu ir ateityje nebereikalaus tiek daug pastangų. 

O jei vienas iš tavo naujos rutinos tikslų yra daugiau mokytis arba pagerinti pažymius, Digiklasė gali padėti!

Nežinai, nuo ko pradėti?

Leisk tau padėti! Atlik vos kelias minutes trunkantį testą, o mes padėsime tau išsirinkti, ką mokytis atliepiant visus tavo poreikius.

Susikurk mokymosi planą:

Nežinai, nuo ko pradėti?

Leisk tau padėti! Atlik vos kelias minutes trunkantį testą, o mes padėsime tau išsirinkti, ką mokytis atliepiant visus tavo poreikius.

Susikurk mokymosi planą: