5 išbandyti būdai, kurie padės efektyviai pasiruošti egzaminams
2022 m. vasario 22 d.
Nesvarbu, kad ir kaip moksleiviui sekėsi dvyliką metų mokykloje, svarbiausia – juos gerai užbaigti. Kuo anksčiau pradedama ruoštis, tuo lengviau bus. Pradėti niekada nevėlu, kad ir kiek liko laiko – nuo mokymosi rezultatai gali tik kilti.
Gerai išlaikyti egzaminai suteikia laisvę studijuoti ką nori ir kur nori nemokamai – leidžia būti savo likimo šeimininku, todėl dalinamės 5 patarimais, kurie padės ne tik įveikti VBE baimę, tačiau ir leis kuo įmanoma geriau jiems pasiruošti.
1. Reikia išsiaiškinti, ko reikalauja egzaminas
Paskutiniais metais mokykloje mokytojai duoda užduočių, palydėdami jas sakiniu: „Tai gali būti egzamine“.
Jie tai daro todėl, kad po egzamino mokiniai nesakytų: „Mokytoja, bet jūs mūsų apie tai nemokėte“ – jie stengiasi apsidrausti, paminėdami kuo daugiau smulkmenų, net jei jų žinoti ir nereikia.
Tai reiškia, kad mokytojo spėjimai nėra pats patikimiausias šaltinis, ruošiantis egzaminams.
Tuo tarpu, geriausiai apie būsimų egzaminų turinį pasufleruos būtent praeiti egzaminai. VBE užduotys smarkiai nesikeičia, nes yra paremtos aiškiai apibrėžtais reikalavimais, kiek ir kokių klausimų kiekviename egzamine turi būti. Jei tai matematika – dažniausiai pakeičiami skaičiai lygtyse, jei tai istorija – perfrazuojami klausimai apie tuos pačius dalykus.
Kasmet būna šiek tiek pasikeitimų, tačiau esmė išlieka ta pati.
P.S. Digiklasės moksleiviai turi galimybę mokytis iš mokytojų, kurie turi patirties su egzaminų vertinimais, tad iškilus klausimams apie egzaminus, digiklasiečiai gauna pačia svarbiausią informaciją greitai ir itin lengvai.
2. Tobulos sąlygos
Erdvė, maistas ir pertraukos yra be galo svarbūs aspektai.
Erdvė: labai svarbu, kad būtų taip erdvu, kad būtų galima patogiai išsidėlioti užrašus, sąsiuvinius ir lapus. Ar natūrali šviesa pasiekia stalą? Ar kėdė patogi? Ar nesimato jokių dėmėsio blaškymo įrankių (kompiuterio, užkandžių ir t.t.)? Ar mokymosi vietoje pakankamai tylu?
Maistas: tai, ką valgome, turi nemažai įtakos energijos lygiui ir susikaupimui, todėl reikia vengti greito maisto. Kad kūnas ir smegenys būtų gerai maitinami, reikia rinktis maistingus produktus, kurie padeda susikaupti ir įsisavinti informaciją (žuvį, riešutus, jogurtą ir mėlynes). Tas pats galioja ir egzamino dieną – prieš testą geriau valgyti tokį maistą, kuris užtikrins lėtą energijos išsiskyrimą. Cukrus gali atrodyti patrauklus, tačiau energijos lygis sumažės po greičiau nei valandos.
Pertraukos: Nors ir gali atrodyti, kad reikia mokytis kuo daugiau ir ilgiau, tai gali atsisukti jus. Moksliniai tyrimai parodė, kad informacijai įsirašyti į ilgalaikę atmintį padeda pertraukos.
3. Mokymasis su draugais
Bet kokį dalyką daryti su draugais yra ženkliai smagiau, nei vienam. Susiburkite nedidelę draugų grupelę, su kuria bus greičiau, linksmiau ir efektyviau ruoštis egzaminams.
Kaip sakoma „dvi galvos geriau nei viena“. Galbūt vienas moksleivis turės tuos atsakymus, kurių trūks jo draugams ir atvirkščiai. Be to, atsiranda galimybė diskutuoti – kas ir yra vienas efektyviausių būdų ruošiantis egzaminams.
4. Taikytis į žvaigždes (net ir šaunant į mėnulį)
Tikslas turi būti vienas – maksimumas, 100.
Tai nerealu? Gali būti. Tačiau niekada negalima klausimo ar uždavinio, nuraminant save: „Tai per sudėtinga, užteks jei padarysiu kitus (pusę, ¾ ir t.t.)“.
Susidūrus su kažkuo, ko nežinote – turite išsikelti tikslą tai sužinoti. Galbūt būtent to paklaus egzamine.
Nėra nieko blogo nepasiekti tikslų, jei jie buvo labai aukšti, bet nepasiekti žemų tikslų gali būti tragedija. Pavyzdžiui: jei tikslas yra tik išlaikyti – jo nepasiekimas yra neišlaikymas; jei tikslas gauti 100 – jo nepasiekimas gali būti 90. Nusiteikę mokytis tik tiek, kad pasiektumėte, pavyzdžiui, 60 – niekada negausite daugiau, nes tiesiog būsite praleidę tai, kas leistų gauti aukštesnį balą.
5. Pamokų įrašai – geriausias būdas pasikartoti
Įsivaizduokite, jei būtų galimybė visas pamokas peržiūrėti dar kartą… Pamiršta tema apie sinusus? Trigonometrija? Būtų labai naudinga pasikartoti praleistas ir primirštas temas dar kartą…
Gera žinia ta, kad Digiklasėje tai įmanoma! Turbūt nėra geresnio būdo kartotis, nei svarbiausių pamokų peržiūrėjimas daugiau nei 1 kartą ir svarbiausios informacijos susikonspektavimas. Matematika, biologija, fizika… Nesvabu kokios pamokos dalykus reikia pasikartoti, čia yra visko.
Pas mus galėsite peržiūrėti visų pamokų, kurios įeina į jūsų planą, įrašus. 😉
Summa summarum
Akivaizdu, jog nėra kažkokio stebuklingo triuko, kuris padės visus egzaminus išlaikyti 100-ukais, tačiau šie, laiko išbandyti patarimai turėtų padėti pasiekti kuo geresnį rezultatą egzamino dieną. Svarbiausia yra ne kalti medžiagą, o atrasti sau tinkamų efektyvesnių būdų, kurie padės greičiau ir geriau pasiruošti valstybiniams brandos egzaminams.